Basketball Prague games

20.06.2023

Naši junioři a juniorky si vybojovali za své výkony v sezóně účast na 2. ročníku turnaje Basketball Prague games, když nás oslovili přímo pořadatelé, zda nechceme zkusit i mezinárodní konfrontaci. Již při registracích bylo patrné, že turnaj nemá ještě své místo v basketbalovém kalendáři, když se museli spojit kategorie U19 a U17 a i tak se přihlásily "pouze" 4 týmy děvčat a 8 týmů chlapců. Nicméně to byla pro náš tým výzva, protože jsme nikdy žádný velký turnaj neabsolvovali a vlastně nikdy nehráli proti soupeřům z vyšších "pater"

Kluci nastoupili hned první den proti Sokolu Vyšehrad a šla vidět mírná nervozita a především zbytečný respekt před soupeřem. Navíc jsme se trochu prali s nastavenými pravidly, kdy byl dle našeho názoru zbytečný hrubý čas, který bychom stopovali alespoň na šestky. První utkání se nám tedy hrubě nepovedlo, ale pak můžeme říct, že následovala téměř samá pozitiva. Nejprve jsme porazili polský tým Suchy Las a v pátek odvedli dobý výkon proti finalistovi Tygři Praha.

Odpoledne následovalo čtvrtfinále, kde se nám nepodařilo najít recept na družstvo z Kralup, i když naše hra nebyla špatná.

Spadli jsme tak do skupiny B hrající o 5.-8. místo, což výkonnostně odpovídalo našim zkušenostem a  po vynikajícím závěru jsme udolali tým z Krnova, který před poslední čtvrtinou vedl o 9 bodů, ale naše zlepšená obrana donutila jejich hráče dělat chyby, čehož jsme následně využili a dovolili jim pouhé 4 body. Čtvrtinu jsme vyhráli o 21 bodů (2:23). Dostali jsme se tak do boje o konečné 5. místo, kde se nám postavilo družstvo velmi šikovných hráčů Jižní Supi U17. Ač mladší, byli hodně nepříjemní a jejich basketbalové dovednosti ukázali rozdíl mezi velkým a malým klubem. Nicméně jsme měli po celou dobu mírný náskok a SKB pokračovalo ve výkonech z předchozího kola a vynikající obranou jsme dokázali zápas dovést do vítězného konce a celkově nám patří 5. místo, což je pro nás jistě úspěchem.

Naše sympatická děvčata natrefila hned v prvním utkání na Basket Slovanka, který hraje extraligu U19. Jaké však bylo jejich překvapení, když jsme s nimi v poločase hrály remízu. Druhá část se nám ale také nepodařila, odešly jsme fyzicky a soupeřkám padlo asi 5 trojek z pozic bez obrany  a prohra o 33 bodů tak vypadá děsivě. Druhý den jsme nastoupily proti polkám Suchy Las a stejně jako chlapcům se nám podařilo vyhrát. Čekal nás tak boj o druhé místo ve skupině proti Sokol Nusle, který hraje také vyšší ligu, kde si vedl velice dobře a v základní části vůbec neprohrál. My jsme po celou dobu mírně ztrácely a 2 minuty před koncem jsme prohrávaly o 10 bodů. Naše hráčky však nechaly na hřišti vše, tak jak jsou zvyklé ze soutěže a nejprve košem Nely a 2 trojkám Verči jsme redukovaly rozdíl na pouhé 2 body. Byla i šance srovnat, což se nepodařilo a skončily jsme tak na 3. místě tabulky.

Do semifinále jsme se tak dostaly opět proti Sokol Nusle a věděly jsme, že je můžeme porazit. Před poslední čtvrtinou byl stav ještě 22:24, ale bohužel jsme tentokrát poslední část nezvládly a soupeřky zaslouženě zvítězily 26:36, když jsme neproměnily několik vyložených šancí.

¨Poslední zápas o  bronz byl tak opět proti mladým polkám a byl vyrovnaný až do konce (v systému je nějaká chybka, protož zápas skončil o 2 body). Bohužel pro nás polky odehrály vynikající utkání a i když jsme je přestřílely, nebyla naše úspěšnost kdovíjaká. V poslední vteřině jsme stáhly "labutí písní" náskok z 5 bodů na 2.

Je veliká škoda, že se děvčatům nepodařil zápas o medaili dle jejich představ, ale určitě se nemusíme za předvedený výkon vůbec stydět. Kluci dopadli ještě lépe než se předpokládalo a ukázali, že i tým z menšího města dokáže zahrát basketbal velmi dobře. Chvála přišla i garanta akce Pavla Budínského, což nás potěšilo o to více :-)

Třešničkou na dortu byla nominace Verči a Vendy do All star týmu, což se podařilo i Tomášovi Sedláčkovi v kategorii chlapců.