Junioři porazili silné Blansko a udrželi se v boji o titul

13.02.2023

Po posledním kole, kdy jsme doma nezvládli koncovky v zápasech s Kohouty z Brna, jsme odcestovali do Blanska, které nás v prvním vzájemném hracím kole obralo o jeden špíl. Poté, co se omluvili chlapci z Litomyšle, nemoc schvátila našeho kapitána Lukáše Pucholta a ani jsme nemohli počítat s výpomocí našeho nejvyššího, ale zraněného hráče Martina Friše, nebyly naše vyhlídky na odvetu nejrůžovější. Abychom se udrželi v bojích o nejvyšší příčku bylo nutné oba dva zápasy vyhrát, čehož si všichni naši hráči byli vědomi.

1. zápas

BBK Blansko : SKB Česká Třebová      42:50     (5:21 22:27 31:33)

Takovýto začátek zápasu byl pro nás úplně snový a nezvyklý. Ihned jsme se ujali vedení a domácí vůbec nestíhali reagovat. Dávali jsme jeden koš za druhým a výtečnou obranou nutili domácí tým k chybám, což jsme následně trestali. Výsledkem bylo 5 bodů domácích za první desetiminutovku. Basketbal je však v tomto nádherný, protože se nám samozřejmě ve druhé části přestalo dařit a Blansko nás přehrálo 17:6. Po poločase se ztratila veškerá basketbalová krása ze hry a diváci sledovali bídu s utrpením obou družstev. Koše nepadaly ani na jedné straně a my jsme opět vsítili jen 6 bodů. Domácí však v koncovce také neexcelovali, a tak jsme si drželi odstup jednoho koše a schylovalo se k tradiční vypjaté koncovce. A průběh poslední čtvrtiny tomu dal za pravdu. Domácí se neustále dotahovali až do 38. minuty, kdy jsme vedli 42:41. V této fázi se dostal ke dvoum šestkám Štěpán, který v tento veledůležitý moment obě proměnil a byli jsme o trojku klidnější. Domácí nezvládli koncovku a hřebíček do jejich rakve zatloukl utrápený Klejša, který po celou dobu nezvládal výkon mladistvých rozhodčích :-) Vše ale dopadlo dobře a získali jsme tak první výhru.

Body: Šimon 12, Jonáš 10, Filip 9, Štěpán 8, Ars 4, Lukáš G. 3, Jelen 2, Honza 2
Šestky: Štěpán 9/4, Jonáš 4/2, Ars 2/2, Filip 2/1, Šimon 3/1, Jelen 2/0

2. zápas

BBK Blansko : SKB Česká Třebová     50:74     (11:13 28:31 41:47)

Pro nás bylo velmi důležité, abychom zabojovali i o druhou výhru, aby nám lídři z Podolí a od Kohoutů neodskočili. Hráli jsme velmi zodpovědně v obraně, ale na druhou stranu jsme hráli někdy až moc zbrkle v útoku. Měli jsme strašně moc neproměněných "zbytečných" trojek, čehož využili domácí k tomu, aby nám neustále dýchali na záda, což se tři čtvrtiny zápasu v podstatě dělo. Stále jsme sice vedli, ale ve 29. minutě opět "jen" 42:41. V poslední minutě 3. čtvrtky nás svými sedmi body podržel náhradní kapitán Jonáš, který podal v tomto utkání nevšední výkon (26 bodů - 5 trojek). Hrdinou utkání se však stal "sváteční střelec" Sam, který v krátkém sledu v poslední části poslal Blansko do kolen svými 4 úspěšnými nájezdy. Najednou náš tým ožil a začalo se nám dařit vše, na co jsme sáhli. Domácí jsme tak deklasovali 27:9 a poté, co v jednom zápase prohrálo Podolí i Kohouti, držíme velmi reálné šance na úspěšnou sezónu.

Body: Jonáš 26, Jelen 9, Sam 9, Šimon 8, Honza 5, Lukáš G. 4, Ars 4, Štěpán 4, Filip 3, Martin 2
Šestky: Štěpán 4/2, Jonáš 4/1, Ars 2/2, Filip 2/1, Jelen 2/1, Sam 5/1 !!!!, Lukáš G. 2/1, Martin 1/0 !!!

Kluci podali velmi bojovné výkony především v obraně a prokázali týmového ducha i silnou lavičku, když jsme se obešli bez 4 velmi kvalitních hráčů. I když Martin na chvíli zasáhl do hry v obou zápasech a možná i díky jeho doskokům v prvním zápase se nám podařilo vyhrát. Dalším pozitivem je, že do tabulky střelců se zapsalo všech 10 zúčastněných a každý si tak přilepšil své osobní statistiky, o které nám ale vůbec nejde :-)

Je nutné podotknout, že tým z Blanska působil velmi "přátelským" dojmem. Hráči se v průběhu hry k sobě chovali velmi slušně (přiznávání tečí, pomoc zvedání padlých atd.) a nejednalo se o žádnou agresivní hru, která se někdy ve vyrovnaných zápasech i v této kategorii a úrovni děje.

SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB SKB