Sezóna 2018/2019

23.07.2019

Starší minižáci a mladší žáci SKB Česká Třebová mají za sebou velmi úspěšnou sezónu

    Nejmladší basketbalisté klubu SKB Česká Třebová zakončili svou čtvrtou hrací sezónu. Letos byl smíšený tým složený z 25 chlapců a děvčat přihlášen do Smíšeného východočeského přeboru staršího minižactva U13 (roč. 06 a mladší) a do Smíšeného východočeského přeboru mladšího žactva U14 (roč. 05 a mladší)
    V kategorii U13 jsme byli součástí skupiny VP I, ve kterém jsou přihlášeny nejlepší týmy z celého kraje jako BK Pardubice, Sokol Nilfisk Hradec Králové, Adfors basket Litomyšl a další.

    V této velmi těžké soutěži získávají naši hráči především důležité zkušenosti a výkonnostně spadáme do druhé poloviny tabulky, kde jsme schopni uhrát vyrovnané zápasy. Kromě BK Pardubice jsme zahráli solidní zápasy i proti ostatním týmům z čela. Celkem jsme odehráli v základní části 28 zápasů, z nichž jsme 7 vyhráli a z 8 týmů jsme se umístili na 7. příčce, což nás poslalo do závěrečných bojů o 5. - 8. místo. Turnaj o umístění se odehrál v Jičíně dne 30. března a našim hráčům se postavil do cesty tým z Jaroměře, který jsme v základní části dokázali 3x porazit. Bohužel byl soupeř šťastnější a zvítězil 52:43, a tak jsme se alespoň pokusili vyhrát poslední utkání nad chlapci z Hradce Králové, což se podařilo a po výhře 54:42 jsme sezónu zakončili na předem očekávaném 7. místě.

    Celkově tento mladší tým odvedl poctivou práci a v této konkurenci, kde působíme jako jediný smíšený tým, ostudu neudělal. Je důležité zmínit, že v této soutěží se hraje ještě slabší skupina VP II, kde se spolu utkává dalších 10 týmů z Východních Čech a pro nás bude zajímavá konfrontace v příští sezóně.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Do oblastního přeboru kategorie U14 bylo přihlášeno celkem 12 týmů z kraje a mimo 4 týmy hrající žákovskou ligu se zúčastnila všechna tradiční družstva. Dle loňské, výsledkově ne moc povedené sezóny, bylo naším cílem dostat se mezi nejlepších 8 týmů a tím do play-off. Náš tým ale zahájil soutěž famózně a výsledkem byla neuvěřitelná bilance po 7 hracích kolech 14:0. Z posledních 8 zápasů jsme sice 6 prohráli, ale i tak bylo celkové třetí místo po základní části překvapením. Náš tým se mohl také pyšnit nejlepší obranou z celé soutěže, když jsme dostali nejméně bodů ze všech.

    Do vytouženého play-off jsme tak postoupili s velkým sebevědomím a čekal na nás tým šikovných nováčků z Rychnova nad Kněžnou, který se v průběhu základní části rapidně zlepšoval a v posledním kole nás i jednou porazil. Play-off se hrálo dvoukolově a v případě stavu 1:1 na zápasy rozhodovalo vzájemné skóre. Na první zápas SKB vyrazilo do Rychnova, kde se stalo něco nečekaného a nováček nás vyškolil 43:26, když se nám vůbec nedařilo proměňovat šance, ztráceli jsme míče a v podstatě nám vůbec nic nešlo. Ztráta 17 bodů byla do odvety propastná a českotřebovští se již loučili s postupem do bojů o medaile. Do odvety však naši hráči a hráčky nenastoupili se svěšenou hlavou a velká touha po vítězství s podporou silného třebovského fanklubu přinesla výhru 45:24 a získali jsme postup do FINAL-FOUR o 4 body. Tým hostí neskrýval své zklamání a naopak naši svou obrovskou radost.

    Závěrečný turnaj pro 4 nejlepší týmy se konal u vítěze základní části BVK Holice a náš oddíl vypravil autobus pro rodiče a příznivce, kteří vytvořili neuvěřitelnou atmosféru pro naše hráče. SKB nastupovalo v semifinále proti týmu vyspělých hráčů z Havlíčkova Brodu, který nás v základní části 2x porazil. Již při rozcvičení byla velmi patrná fyzická převaha hostujícího družstva, složeného pouze z chlapců. Poté, co Holice porazili SŠB Pardubice, se zdálo, že boje o medaile jsou dané a že budeme bojovat o bronz. Boj Davida s Goliášem však neměl v průběhu jasného favorita a skóre bylo téměř po celou dobu vyrovnané. V infarktovém závěru jsme 4x dotahovali dvoubodový náskok soupeře a utkání skončilo po čtvrté čtvrtině 57:57. Náš tým si tak mohl poprvé v životě vyzkoušet pětiminutové prodloužení. V tuto dobu byl již soupeř bez kompletní základní pětky (všichni vyfaulováni) a podařilo se nám časem získat náskok 63:60. V průběhu utkání jsme však obdrželi celkem 8 trojek a poslední z nich padla právě nyní - 63:63. V následném útoku jsme ale proměnili nájezd a zápas jsme si již nenechali vzít.

    Finálový zápas proti domácím Holicím není třeba rozebírat. Naši hráči byli již bez sil a zkušenosti suverénních domácích předčily ty naše o třídu, ale i tak je třeba zmínit, že druhý poločas jsme udrželi vyrovnaný. My gratulujeme vítězům a užíváme si nejlepší umístění tohoto týmu SKB Česká Třebová v jeho historii. Další odměnou bylo předání medailí naším špičkovým basketbalistou Jiřím Welshem, který z Holic pochází a byl aktivním hráčem v nejprestižnější soutěži světa zámořské NBA. Pro naše hráče je to první velká medaile, která oceňuje jejich těžkou práci v průběhu celé sezóny.