Jubilejní pátý vrchol zdolán v Beskydech

22.06.2020

    Krásné počasí, příjemné teploty a nebe bez mráčku. Tak to opravdu pro letošní ročník přechodu českých hor nevyšlo. Jako jubilejní pátý ročník byl vybrán "vysokohorský" trek se zdoláním královny Moravskoslezských Beskyd - Lysé hory.

     Vyrazili jsme v sobotu 20.6.2020 vlakem v počtu 22 hráčů a dvou trenérů do Mostů u Jablunkova, odkud jsme měli naplánovaný výstup na hřeben a po červené jsme se vypravili přes Kostelky, Velký Polom (Cyrilometodějská stezka) až do místa pobytu na horskou chatu Sulov.

   Celou cestu nám však pršelo a v bahnitém terénu jsme bojovali o každý metr. Úzká stezka byla velmi nepříjemná a členové týmu padali jako mouchy. Nicméně jsme ukrajovali kilometr za kilometrem a po 6 hodinách a 20 km v nohách jsme dorazili do cíle prvního dne.

     Hráči se začali velice intenzivně sušit a po krátké pauze jsme vyrazili na večeři do blízkého stanu. Po kuřecích nudličkách s rýží následoval volný večer a zvážení situace, zda vůbec Lysou horu zdoláme. Většina týmu se však nechtěla vzdát a tak rozhodnutí bylo velice jednoduché.

     Ráno po snídani jsme se opět zaizolovali do pláštěnek a vyrazili jsme směrem vzhůru. Pršelo  sice méně intenzivně, ale viditelnost byla stále velmi špatná a počasí na túru nebylo nejvhodnější. Po cca 2,5 hodinách jsme však vrchol Beskyd dobyli a čekala nás už jen nepříjemná cesta dolů do Ostravice, odkud jsme se již vypravili veřejnou dopravou domů. Celkem jsme našlapali 38 km a zdolali 1540 výškových metrů. 

     Ze všech našich výprav byla tato, co se týče povětrnostních a terénních podmínek, nejnáročnější, ale na druhou stranu si ji budou všichni zúčastnění dlouho pamatovat :-)