Dvě výhry a dvě smolné prohry o jeden koš

25.11.2019

Na Klementa (23.11.) se naši starší žáci utkali s týmem turů ze Svitav a naše žákyně hostily tým z Přerova. O den později se děvčata vypravila do Lipníku, se kterým SKB odehrálo vůbec první zápas dívčího týmu. Celkově se týmu dařilo v obou kategoriích, ale bohužel obě družstva nezvládla koncovku v jednom ze svých zápasů a tak shodně musela skousnout prohru o jeden dvoubodový koš. Na druhou stranu jsme zbylé zápasy vyhráli a udrželi jsme si tak naději na pěkné umístění v obou soutěžích.

U15 žáci

Pokud je tým Svitav v plné sestavě, jedná se o aspiranta na titul v této soutěži. Jako jediní doposud dokázali porazit suverénní Holice, ale na druhou stranu prohrávají i s lehčími soupeři. Proti nám nastoupili v sobotu dopoledne téměř kompletní, včetně Adama Sabola hrajícího ligu U15 a spoustou hráčů hrajících ligu o kategorii níže. Bohužel pro ně je dlouhodobě zraněný jeden z klíčových hráčů Richard Prokop, který nám v minulosti hodně znepříjemňoval hru. Náš tým byl zcela kompletní včetně podpory zraněného Jonáše Škopa a i přes bolest hrajícího Martina Friše.

První zápas začal pro nás výborně a hned jsme si dokázali vytvořit náskok asi deseti bodů, který se nám až do poločasu dařilo držet. Přísnější metr rozhodčích a menší hrací plocha však našim hráčům způsobil problémy v podobě velkého množství faulů a postupně tak začali díky faulům odpadávat hráči naší základní sestavy a to Lukáše Pucholta, Petra Špajse a Vojty Tupce. V této fázi poslední čtvrtiny jsme ještě vedli o 7 bodů, ale "kompletní" sestava domácích přeci jen trochu více herně předčila zbylé hráče SKB a půl minuty před koncem tuříci srovnali stav na 50:50. Naši hráči navíc nezvládli takticky závěr zápasu a dali jsme soupeři možnost 5 vteřin před koncem, výhozem z autu na naší polovině, rozhodnout zápas v základní hrací době. Touha neprohrát byla ale větší a zvládli jsme poslední útok ubránit. Čekalo nás tak historicky druhé prodloužení, kde naše "záloha" bojovala ze všech sil a především díky výborné práci Šimona Kováře jsme drželi se soupeři krok a to i v situaci, kdy právě Šimon srovnal trojkou stav na 58:58. Deset vteřin před koncem jsme nepochopitelně zakončili náš útok neúspěšným pokusem z dálky a darovali tak domácím opět výhoz na naší polovině a tentokrát se našim hráčům ubránit nepodařilo. Ještě 2 vteřiny před koncem se po našem time-outu hra přemístila na útočnou polovinu a po uvolnění Šimona a jeho pěkné střele se míč bohužel odrazil od obroučky do .... :-) A právě tyto situace dělají tento sport krásným a zajímavým pro diváky i samotné hráče, i když nyní jsme museli překonat zklamání.

Druhý zápas začal jako přes kopírák prvního, a tak jsme si brzy vybudovali desetibodový náskok. Dávali jsme si více pozor na fauly, a tak naše sestava byla bez vážnějších komplikací. Ty se však objevily na hřišti, když jsme trochu polevili v obraně a domácí začali náš náskok stahovat, až se jim podařilo na začátku posledního dějství srovnat, když jsme měli tragickou úspěšnost střelby a nulový útočný doskok. Naštěstí pro nás jsme smůlu prolomili a brzy jsme opět odskočili o 5 košů a zápas dovedli k výhře.

1. zápas
TJ Svitavy : SKB Česká Třebová     60:58 po prodloužení    (7:19, 17:29, 34:41, 50:50)

body: Pucholt 14, Tupec 12, Špajs 10 (všichni vyfaulováni), Očenáš 6, Kovář Šimon 6, Jelínek 6, Baloun 4
šestky: Kovář Šimon 6/3, Jelínek 4/2, Pucholt 4/2, Friš 2/0, Tupec 1/0

2. zápas
TJ Svitavy : SKB Česká Třebová      52:63     (12:20 24:35 43:47)

body: Tupec 13, Pucholt 12, Špajs 10, Očenáš 6, Kovář Šimon 6, Jelínek 6, Baloun 6, Král 2, Štěpán Kovář 2
šestky: Očenáš 2/2, Tupec 3/1, Šimon Kovář 2/0, Baloun 1/0

Poděkování patří všem hráčům za oba zápasy, i když se bohužel ne všichni dostali na palubovku. Náš tým starších žáků těmito zápasy zakončil polovinu letošní sezóny a tím i poslední zápasy letošního roku a s velkou pravděpodobností budeme po odehrání zbylých zápasů ostatních družstev (máme nyní jedno hrací kolo pauzu) na vynikajícím druhém místě s bilancí 7:5. Je velká škoda proher s posledním SŠB, když jsme nezvládli úvod sezóny. V ostatních zápasech jsme ale ukázali sílu našeho týmu a věřím, že o medaile se určitě popereme.

U15 žákyně

Jak bývá zvykem, tak o stejném víkendu s chlapci U15 hrají i naše děvčata, která tentokrát hostila tým z Přerova, který jsme na jejich půdě dokázaly porazit o 2 body nájezdem v závěrečné vteřině a tím jsme se dostaly v tabulce před Přerov. Abychom svou pozici udržely, bylo potřeba vyhrát i domácí zápas. Naše družstvo bylo krom zraněné Romany a omluvené Natálky Melnykové kompletní včetně všech posil z Litomyšle a i s obličejovým krytem hrající Vendulou Hrdličkovou, která se do sestavy vrátila po nepříjemném zranění nosu.

Zápas začal na obou stranách opatrným útokem a kvalitní obranou, o čemž svědčí stav po první čtvrtině 8:6. V další fázi zápasu se nám však dařila střelba z větší vzdálenosti i rychlé protiútoky a druhou část jsme vyhrály 24:11 a postupně jsme svůj náskok navyšovaly. O hrací čas se spravedlivě podělilo všech 9 hráček a úplně všechny předvedly vynikající výkon a nejlepší týmovou hru od začátku sezóny. Zaslouženě jsme zvítězily rozdílem třídy.

SKB Česká Třebová : TBS Přerov     75:40     (8:6, 32:17, 52:35)

body: Tomšů 28Hrdličková 13, Zahálková 12, Kolářová 8, Borková 6, Hloušková 6, Jiroušková 2
šestky: Tomšů 2/2, Skalová 2/0

V neděli jsme odjely vlakem do Lipníku nad Bečvou, kde nás překvapila nová moderní hala a domácí družstvo, které čítalo pouhých 7 hráček. Věděly jsme, že soupeřky jsou zkušenější a dle prvního zápasu i herně na výši, ale naše děvčata se v průběhu sezóny sehrávají a jejich výkony se značně zlepšují.

Bohužel jsme hned od začátku začaly bodově ztrácet, protože jsme neproměňovaly naše akce (opět proti zatažené zónové obraně) a naopak soupeřkám "padalo" úplně vše včetně dvou trojek nejlepší hráčky Vandrovcové. V poločase jsme prohrávaly o 11 bodů, ale hra se zdála celkem vyrovnaná. Naše žákyně se pokusily ještě o důslednější obranu po celém hřišti, získaly několik míčů a rychlými protiútoky náskok stahovaly. Domácím se ke všemu zranila právě nejzkušenější hráčka Vandrovcová, a tak jsme 4 minuty před koncem zápasu vyrovnaly a dokonce se dostaly do vedení. Soupeřky se však nevzdaly a závěr zápasu byl velice nervózní a napínavý až do konce. Bohužel se nám nepodařilo odpovědět na obdržený koš a i přes obrovskou snahu jsme se již neprosadily. Výsledek byl nakonec chvilkovým zklamáním, ale děvčata zápas odehrála s velkou bojovností a od prvního kola jsme uhrály o 11 bodů lepší výsledek a navíc na palubovce soupeře. V posledním kole základní části soutěže se utkáme doma s Bruntálem a Krnovem a v případě úspěchu se můžeme v tabulce posunout o příčku výše.

BK Lipník A : SKB Česká Třebová     58:56     (24:14, 37:26, 53:47)

body: Hrdličková 20, Tomšů 11, Melnyková 10, Zahálková 8, Borková 3, Hloušková 2, Skalová 2
šestky: Hrdličková 2/2, Tomšů 6/2, Melnyková 4/2, Borková 2/1