Mladší žáci SKB si vezou z FINAL FOUR Východočeského přeboru stříbrné medaile

08.04.2019

Obrovskou radost sobě a svým příznivcům nadělil tým Českotřebovských mladších basketbalových žáků kategorie smíšených U14. Po velmi těžkém čtvrtfinále nás čekalo Final Four u vítěze základní části týmu z Holic. Turnajový pavouk na naše hráče přichystal protivníka z Havlíčkova Brodu, který skončil v základní části o příčku před námi (2.) a disponuje fyzicky mnohem zdatnějšími hráči (pouze chlapci), oproti našemu smíšenému družstvu z poloviny tvořeného mladšími chlapci a děvčaty ročníku 2006. 

Situace před zápasem připomínala rozcvičení Davida s Goliášem a po prvním semifinálovém utkání BVK Holice - SŠB Pardubice (100:39) se zdálo, že o finalistech je jasno. SKB však přijelo s velkým odhodláním, pohodovou náladou a především s vynikajícím týmem našich fanoušků, kteří tlačili naše družstvo kupředu.

Od počátku utkání jsme viděli, že Brod můžeme porazit a po celou dobu jsme byli o 1 koš vepředu. Protože jsme věděli, že soupeř hraje celou sezónu na nejlepších 5-6 hráčů, bude mít trochu slabší lavičku, a tak byl úkol jasný. Již v základní části ve vzájemném utkání nás kluci soupeře nestíhali na nohách a výsledkem bylo mnoho faulů na naše hráče. V tomto semifinále tak postupně nabývaly fauly všem klíčovým hráčům protivníka a těsně před koncem základní hrací doby začal odpadat jeden člen po druhém. V této době se však Havlobrod dostával do vedení vždy o jeden koš a v poslední polovině čtvrté čtvrtiny jsme čtyřikrát dorovnávali pro nás nepříznivé skóre. V infarktovém závěru za stavu 57:57 jsme měli 10 s před koncem možnost zápas definitivně rozhodnout, ale ani nájezd našeho nejlepšího hráče zápasu Lukáše Pucholta a následná dorážka rozuzlení nepřinesla. Náš tým si tak mohl poprvé v životě vyzkoušet pětiminutové prodloužení. V tuto dobu byl již soupeř bez kompletní základní pětky (všichni vyfaulováni) a podařilo se nám časem získat náskok 63:60. V průběhu utkání jsme však obdrželi celkem 8 trojek a poslední z nich padla právě nyní - 63:63. V následném útoku jsme ale proměnili nájezd a zápas jsme si již nenechali vzít. 

Pochvalu si zaslouží všichni, i střídající hráči, když všech 7 sedících podporovalo své zrovna hrající spoluhráče a neuvěřitelní fanoušci, kteří převzali nadvládu nad všemi ostatními. Vypravený autobus se jistě vyplatil.

Finálový zápas proti domácím Holicím není třeba rozebírat. Naši hráči byli již bez sil a zkušenosti suverénních domácích předčily ty naše o třídu, ale i tak je třeba zmínit, že druhý poločas jsme udrželi vyrovnaný. My gratulujeme vítězům a užíváme si nejlepší umístění tohoto týmu SKB Česká Třebová v jeho historii. Další odměnou bylo předání medailí naším špičkovým basketbalistou Jiřím Welshem, který z Holic pochází a byl aktivním hráčem v nejprestižnější soutěži světa zámořské NBA. Pro naše hráče je to první velká medaile, která oceňuje jejich těžkou práci v průběhu celé sezóny.

Semifinále

TJ Jiskra Havlíčkův Brod : SKB Česká Třebová      63:65     (11:14, 29:31, 41:45)

body: Pucholt 23, Špajs 15, Kovář Šimon 7, Škop 6, Hrdličková 6, Očenáš 6, Jelínek 2
šestky: Pucholt 22/10 :-), Škop 4/3, Špajs 7/3, Kovář Šimon 2/1, Jelínek 4/0, Zahálková 2/0

Finále

BVK Holice : SKB Česká Třebová     79:40     (20:10, 50:13, 63:27)

body: Pucholt 6, Špajs 6, Očenáš 6, Jelínek 6, Kovář Štěpán 6, Zahálková 4, Kovář Šimon 2  Borková 2, Škop 2 
šestky: Jelínek 2/1