Odvety s okolními soupeři se nám vydařily

16.03.2022

Po delší pauze se naši hráči opět představili před domácím publikem a to v sobotu 12.3.2022. Na děvčata čekal těžký soupeř ze sousední Litomyšle, kde jsme první 2 utkání prohrály o 4 a 9 bodů a chtěly jsme tak porážky vrátit. Totéž čekalo naše chlapce, kteří ve Svitavách prohráli první zápasy o 8 a 4 body.

Naším cílem je umístění do třetí příčky v soutěžích a oba naši blízcí soupeři jsou na tom herně velmi podobně, co se týče výher a proher v lize,  takže se jednalo o přímý souboj o tyto medailové pozice.

Pro náš oddíl se vždy jedná o prestižní zápasy s těmito týmy, protože na sebe narážíme od nejmenších kategorií docela často a můžeme tak porovnat náš progres s ostatními družstvy, které mají širší členskou základnu a i ligové zkušenosti. Naši junioři ale dokážou ukázat, že i v našem menším oddíle basketbal hrát umíme a že tato skupina sportovců zodpovědně a pilně pracuje na svém zlepšování a jsme konkurenceschopní.

Poděkování patří též našim rodičům a fanouškům, kteří přišli naše hráče o víkendu podpořit v hojném počtu.

Kadetky U17

Děvčata z Litomyšle přijela v téměř kompletní sestavě čítající deset hráček a za nás nastoupila také všechna herně schopná děvčata. Bohužel z našich deseti bojovnic jsou 3 dlouhodobě zraněné a do konce sezóny již zřejmě do zápasů nezasáhnou, a tak naši čest bude bránit posledních 7 statečných. Musíme ale ocenit, že všechny 3 zraněné spoluhráčky přišly naše herní torzo povzbudit a alespoň psychicky podpořit. Navíc Sára nafotila i několik pěkných fotek :-)

1. zápas
SKB Česká Třebová : ADFORS Basket Litomyšl     63:58     (14:8 25:20 42:33)

Litomyšl nastoupila do prvního zápasu v téměř kompletní včetně Bohdany Metyšové, která ač ročníkově 2008 patří mezi hvězdy extraligového týmu Studánka Pardubice v kategorii U14. V prvních zápasech nám dělala velké problémy a to se potvrdilo i v tomto zápase. Nicméně basketbal je kolektivní sport a hostující hráčky hrály především přes Bohdanu a když ji zbytek týmu nepomohl, tak ani 30 bodů kapitánky soupeřkám k výhře nestačilo. Naše holky předvedly bojovný výkon od začátku do konce, když jsme ani jednou nepustily ADFORS do vedení a i když byl průběh zápasu celkem vyrovnaný, měly jsme vždy o kousíček navrch. Navíc soupeřky nepromněnily spousty jednoduchých košů a především zahodily 22 šestek. Z našich sedmi hráček dohrávaly 4 se čtyřmi fauly a tak výsledková tabule vypadala jako střelnice biatlonu s jedním trestným kolem pro téměř všechny. Konec zápasu bohužel poznamenalo těžké zranění kotníku Jolany Severové, která tak nemohla proti nám do druhého utkání nastoupit.

Body: Verča 24, Vendy 17, Natka M. 13, Romča 5, Lucka 2, Natka B. 2
Šestky: Natka M. 4/2, Vendy 5/2, Verča 3/0!!!

2. zápas
SKB Česká Třebová : ADFORS Basket Litomyšl     80:40     (25:9 43:18 57:33)

Druhý zápas musela Litomyšl odehrát bez zraněné Jolči a také bez své kapitánky, která odjela na ligové povinnosti do Prostějova. Takto oslabený tým nebyl schopný našim hráčkám odporovat, čemuž odpovídá i výsledek. Z našeho pohledu se basketbal na jednu hráčku hrát nedá a jsme pyšní na naše kolektivní pojetí hry a samozřejmě na výkon všech našich hráček, když se bodově prosadila i nejmladší Johanka, která sbírá důležité zkušenosti. I bez bodů lze vyzdvihnout výkon Lucky, která v obou utkáních odvedla výtečné obranné zákroky a je důležitou součástí sestavy.

Body: Verča 26, Vendy 19, Natka M. 14,  Natka B. 11, Johanka 6, Romča 4
Šestky: Vendy 5/2, Romča 4/2, Verča 1/1, Natka B. 2/1, Natka M. 1/0

Kadeti U17

Naši kluci hrají s tuříky vždy vyrovnaná utkání, když jsme v kategorii U14 hráli i prodloužení a i ostatní zápasy bývají dramatické až do poslední vteřiny. V nedohrané kovid sezóně před dvěma lety jsme neodehráli poslední zápasy právě se Svitavami, se kterými jsme se měli napřímo utkat o druhé místo v tabulce. Totéž nás čekalo i nyní, když máme v tabulce o jednu prohru více než soupeři, a tak by nás dvě výhry dostaly před Tury, ale i jedna výhra nám zaručuje reálnou naději na úspěch, protože papírově budou hrát Svitavy s těžšími soupeři. Nicméně v této vyrovnané soutěži se může stát cokoliv, a tak to bylo pouze na nás.

1. zápas
SKB Česká Třebová : TJ Svitavy     77:78 po prodložení     (16:15 29:37 50:49 68:68)

Zápas začal velmi vyrovnaně a skóre se měnilo jako na houpačce krom závěru prvního poločasu, kdy nám svitaváci odskočili na 8 bodů. V úvodu druhé půle jsme šňůrou 12:0 stav opět srovnali a pokračovalo se ve vyrovnaném souboji. První půlka čtvrté čtvrtiny patřila nám, když se nám podařilo navýšit náš náskok na 9 bodů. Bohužel za poslední 4 minuty jsme ztratili veškerou střeleckou potenci, když jsme nedokázali vsítit ze 3-4 samostatných nájezdů ani koš a především díky Gabrielu Špačkovi, který nám dal v poslední části 12 bodů se v posledních vteřinách soupeři bodově dotáhli na 68:68. Rozhodnutí měl v rukách Jelen, který ale neunesl tíhu okamžiku a nedal ani jeden nařízený trestný hod, který si faulem na sebe vykoledoval.

Následovalo tak naše třetí prodloužení v historii (po druhé se Svitavami), které bylo napínavé až do závěru. Bohužel jsme 5 vteřin před koncem inkasovali rozhodující koš od Tomáše Bryšky. Ačkoliv jsme měli v závěru míč v drženi na půlce soupeře, již se nám skórovat nepodařilo a smutně jsme padli.

Body: Lukáš P. 18, Jelen 14, Jonáš Š. 12, Filip 10, Šimon 8, Kuba 4, Lukáš G. 4, Sam 4, Kryštof 2 a Štěpán 1
Šestky: Filip 2/2, Lukáš P. 4/3, Šimon 5/2, Jelen 4/0 !!!! (hlavně v závěru)

2. zápas
SKB Česká Třebová : TJ Svitavy     64:60     (19:12 38:27 47:43)

Ve druhém utkání jsme od začátku byli ve vedení a vypadalo to, že máme i herní převahu. Až do konce třetí čtvrtiny jsme stále stav kontrolovali, ale bohužel vždy po našich světlých chvilkách, kdy jsme se dostali i na desetibodový náskok, přišel mrak, který naši bodovou rezervu rozehnal. V závěrečné části se tak najednou stalo, že se soupeři dostali do vedení a těsně před koncem jsme ztráceli zase my až 3 body. Štěstí se však tentokrát obrátilo k nám a díky Šimonově trojce v poslední minutě a nepovedenému výhozu soupeře pod naším košem bereme do tabulky důležité 2 body.

Body: Jonáš Š. 15, Šimon 11, Jelen 10, Filip 7, Sam 7, Lukáš P. 6, Kryštof 4, Štěpán 2, Lukáš G. 2
Šestky: Sam 4/3, Jelen 4/1 (Celkem 8/1), Jonáš Š. 1/0

Kadeti odvedli stejně jak kadetky bojovné výkony a za jejich hru můžeme pochválit. Škoda chvilkových kolapsů, když vedeme o několik bodů a necháme soupeře vždy dotáhnout. Alespoň jsou závěry pro diváky i samotné hráče zajímavější :-) Trenéři však vždy zestárnou o několik let.