Těžká zkouška ve Znojmě dopadla za dobře

13.03.2023

Náš nejvzdálenější soupeř ze Znojma nás hostil v sobotu 11. 3. 2023 ve své modré aréně. Soupeři z opačného konce tabulky dokázali krom nás a Kohoutů každého vždy v jednom zápase porazit. U nás k tomu nebylo daleko, jelikož ještě 2 minuty před koncem jsme prohrávali. Jejich hra však stojí jen a pouze na hráči ročníku 2003 Richardovi Fialovi, který měří jak jeřáb u paneláku. Dle pravidel by však neměl hrát, ale zbytek družstva by svým vzrůstem nedokázal konkurovat ostatním týmům a tak lze říci, že i pro soupeře jsou pak utkání mnohem zajímavější.

Další zvláštností je pak zatažená zónová obrana opřená především o nejvyššího hráče a tak jsou zcela nebráněné střely z dálky, které ovšem když nepadají, není moc šance se pod košem prosadit.

Naši junioři měli za úkol nejlépe oba zápasy vyhrát, ale i přes jednu prohru je stále první příčka v našich rukou. Dle toho dopadly i zápasy, když jsme v prvním nezvládly po těžkém dotahování koncovku a druhý zápas naopak tahal za kratší konec tým domácích.

1. zápas

TJ Znojmo : SKB Česká Třebová      71:66     (24:19 45:32 55:50)

Jak bývá zvykem po dlouhé cestě, tak i nyní se nám rozjezd do zápasu vůbec nepovedl a především jsme dovolili panu Fialovi 14 bodů v první desetiminutovce. My jsme se snažili střílet z dálky a i díky 3 trojkám jsme se udržovali v odstupu 5 bodů. Druhá čtvrtina byla z naší strany tragická a jednu chvíli jsme prohrávali 43:25 a vypadalo to na ručník. Naši kluci byli frustrovaní i z výkonu rozhodčích, kteří pískali každý dotek, ale jak jsme poučení z psychokoučinku tak víme, že jsou věci, které se v utkání ovlivnit nedají.

Do druhé půle jsme však nastoupili aktivně a s odhodláním stav změnit. Což se především díky Tomášovi dařilo i přes chyby v zápise (nepřipsané body nám, ale soupeřům atd.). Vše se ale vyřešilo a naši pokračovali ve stíhací jízdě. Ze ztráty 18 bodů jsme ukrojili před závěrečným jednáním 13 a šli jsme zápas dobojovat. Ve 37. minutě se nám podařilo stav zápasu otočit na naší stranu a Klejša zapsal košem skóre 60:61. Bohužel jsme ale neproměnili několik dalších střel a domácí ano, nicméně šanci na zvrat jsme udržovali až do konce zápasu. V poslední minutě Šimon nájezdem s faulem vykřesal naději 69:66. Následnou šestku však nedal, ale získali jsme míč na naší stranu. Bohužel přišla zbytečná ztráta ještě před trojkovým pokusem, a tak jsme museli znojemským hráčům pogratulovat.

Naším hráčem zápasu byl Tomáš Sedláček, který se ale i po 3 faulech dokázal vyfaulovat :-)

Body: Tomáš 21, Jonáš 17, Filip 15, Lukáš P. 4, Honza 4, Sam 2, Šimon 2, Jelen 1, (domácí Fiala 34)
Šestky: Filip 6/3, Jelen 2/1, Šimon 1/0, Jonáš 2/0 !!

2. zápas
TJ Znojmo : SKB Česká Třebová     53:62      (21:15 35:19 46:40)

Druhý zápas byl zrcadlově otočený od úvodního. Nám se dařilo zdvojovat Richarda pod košem a stejně jako na zápasech v České Třebové byla znát jeho únava z prvního zápasu. My jsme střídali pravidelně všech 9 hráčů. Namapovali jsme už docela dobře hru domácích a dařila se nám i střelba. V poločase jsme tak měli náskok pohodlných 16 bodů.

Znojmo se však úplně vzdát nechtělo, my jsme začali být laxnější, což vyústilo v naší ztrátu a před závěrečnou částí jsme měli náskok pouhých 6 bodů. Všichni naši hráči ale věděli, o co se hraje (v případě prohry již prakticky nemožná výhra soutěže) a opět jsme zabrali a odstup si udržovali. V zápise nám byly opět ubrány body, ale ani to domácím nepomohlo. Znojmo se ani nesnažilo v posledních minutách o nějakou aktivnější obranu a stále bylo zalezlé ve své šestce jako šnek v ulitě.

Body: Jonáš 25, Lukáš P. 12, Filip 12, Jelen 6, Tomáš 5, Štěpán 2
Šestky: Jonáš 8/4, Lukáš 4/4 :-), Jelen 5/2 !, Filip 4/1 !!!

Z pohledu trenéra SKB se jednalo asi o nejvíce antibasketbalové výkony. Styl hry domácího družstva nepochopitelný a i s výkonem hlavních arbitrů lze říci, že tyto zápasy berou hráčům i trenérům chuť do další práce a ničí basketbalovou krásu. Naštěstí není těchto zápasů mnoho a naši kluci dokazují, že letos patříme ve své soutěži ke špičce.